Конспект уроку з української літератури 6 клас
Конспект уроку з української літератури
(6 клас)
Тема. Микола Вороний. «Євшан-зілля». Коротко про письменника. Патріотичні почуття й толерантне ставлення до інших народів.
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим шляхом М.Вороного,змістом твору «Євшан-зілля» та його історичною основою; розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, розповідати про враження від прочитаного, виразно та вдумливо читати твір; сприяти вихованню почуття патріотизму, національної свідомості, пошани до рідного народу,країни та толерантного ставлення до інших народів.
Цілі уроку.
Учні знатимуть: зміст твору, тему та головну думку.
Учні вмітимуть: виразно та вдумливо читати уривки поеми, визначати своє ставлення до прочитаного, до рідного народу, країни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, портрет М.Вороного, картки із завданням для груп, куб, таблиця «Правила роботи в групі», грам-запис пісні «Євшан-зілля», трава полин, картки із домашнім завданням.
Методи, форми, прийоми роботи: узгодження цілей, евристична бесіда, «Гронування», робота з текстом, робота в групах, «кубування», незакінчене речення,«Порушена послідовність».
Імٰ я уроку. Можна все на світі вибирати,сину, вибрати не можна тільки Батьківщину.
В.Симоненко
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Вчитель. Доброго дня,діти! Приємно бачити вас такими красивими,зосередженими, схвильованими. Скажіть, якими ви хочете бути сьогодні на уроці? (Діти:працьовитими, уважними,активними). І я вам бажаю бути старанними, уважними, зосередженими, активними,щоб наш урок був цікавим і плідним. А тепер обміняйтеся приємними посмішками.
(діти обмінюються посмішками)
2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.
Бесіда
- На сьогодні вам було завдання прочитати твір Миколи Вороного «Євшан-зілля».Ви прочитали?
-Вам сподобався твір?
-Які враження від прочитаного?
- Чи сподобалась вам кінцівка? Чи вразила?(юнак втікає додому від розкошів і гарного життя)
- Як ви вважаєте, чи важливо для людини пам’ятати про свою батьківщину,рідний дім,батьків,куди б не закинула доля?(Так, бо рідна земля додає великої сили й наснаги. Особливо це відчувають ті люди, які опинилися далеко за межами своєї країни).
- «Гронування». Скласти асоціативне гроно зі словосполученням рідний
край.
Вчитель.- Діти,рідний край для вас особисто це:
домівка
повага
батьки
рідний край. –любов
родина
історія
воля
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Повідомлення імені уроку.
- Прочитайте ім’я уроку.
«Можна все на світі вибирати,сину, вибрати не можна тільки Батьківщину».
- Як ви розумієте ці слова, які належать відомому укр.поету Василю Симоненку?
- Що ви відчули, коли почули чи прочитали цей вислів?(гордість.,тепло)
- Так, сьогодні ми будемо говорити про те, що людина має завжди пам’ятати, звідки вона пішла в життя, де її коріння і чому не має права бути безбатченком.А допоможе нам у цьому твір М. Вороного «Євшан-зілля».
- Запишіть до зошитів число, тему, імя уроку.
2. Діти записують до зошитів число, тему, ім ٰя уроку.
3. Вибір цілей із загального переліку, доповнення їх власними.
- Діти, цілі нашого уроку такі: ознайомитись із життєвим шляхом М.Вороного,
опрацювати зміст твору «Євшан-зілля»,
визначити головну думку твору.
- Подумайте,що ви хочете взяти для себе від сьогоднішнього уроку і свої цілі запишіть на картках(2-3 учнів озвучують свої цілі: визначити тему твору, висловити власне ставлення до прочитаного, зясувати,чому так називається твір, зясувати,чому ханський син не захотів жити в розкошах у князя).
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Розповідь вчителя про життя М.Вороного.
- Діти, проблема забуття свого рідного дому, своїх коренів, культури, мови хвилювала багатьох укр. письменників. Не залишився байдужим до неї і М. Вороний. Микола Вороний – відомий український поет, перекладач, актор. Народився на Дніпропетровщині в родині ремісника. Змалку поет захоплювався вічною книгою українського народу «Кобзарем Т Шевченка». Ще навчаючись в ремісничому училищі почав писати вірші.Любив сцену,театр, був режисером в театрі. Настав такий час, коли поет був змушений емігрувати-переїхати до Польщі, бо не міг миритися з тим, як вороги України не хочуть бачити її як державу.Але, повернувшись невдовзі,знову був заарештований разом із сином за свою велику любов до України й за неї і помер.
Поема «Є..» написана в Полтаві . Задум зявився після того, як поет прочитав у давньоруському літописі історію про полоненого сина половецького хана, який жив у полоні у князя Вол Мономаха у розкошах і майже забув про рідний край. Це давнє оповідання вразило нашого поета не так сюжетом, як роздумами літописця про любов до рідної землі, до народу.Воно дало надію поету на те, що люди,які відцуралися рідного краю, задумаються і схочуть повернутися до своїх домівок.
- А зараз прослухаємо легенду, на основі якої було й написано наш твір.
2. Дитина зачитує легенду.
Київські князі впродовж багатьох років воювали з половцями, захищаючи рідну землю від нападників. І в одній із таких битв в полон до князя Воло Мономаха потрапив син половецького хана.
Хан оточив його всім необхідним та розкошами. Коли Володимир Мономах помер, то хан відправляє в землю Руську свого судця, мовивши йому: «Володимир вже вмер, то ти йди в ту землю і забери мого сина. Мов же ти йому слово моє, співай же йому пісень половецьких. А якщо не схоче, дай йому понюхати зілля, що зветься євшан».
Той же не схотів ні вернутися, ні послухати пісень. Але коли понюхав зілля і заплакав: «Да лучче на своїй землі померти, ніж на чужій в розкошах жити». І пішов він в землю свою.
Бесіда після прочитання легенди.
- Що найбільше вразило вас в легенді?(що саме зілля євшану допомогло юнакові).
- Хто ж такі половці?Відповідь на це запитання нам дасть юний історик.Прошу.
Дитина зачитує повідомлення про половців: «Половці-войовничі кочові племена, з якими Київська Русь, тобто князі, воювали через їхні напади. Хан-це половецький князь».
-
3. Обговорення назви твору.
- Діти,які асоціації у вас викликає слово євшан-зілля?(запах,росте в полі).
- У вас на партах-зілля,роздивіться, візьміть в руки, понюхайте і скажіть –навіщо нам на уроці полин?(Мабуть, щоб ми уявили стан юнака…).
- Що ви відчуваєте, тримаючи в руках і дивлячись на цю рослину?(радість, гордість..)
- Наш юний біолог зараз розкаже про саму рослину євшан-зілля. Прошу.
Дитина зачитує повідомлення про євшан: «Євшан-це степова рослина-вид полину що росте в південних степах.Найістотніша ознака-сильний і дещо приємний запах. У народній поезії-степовий, запашний полин символ туги за Батьківщиною. За легендою зцілює від звиродніння.І якщо ,хто забуде свою Батьківщину, то понюхавши його, пригадає».
- Діти, то чому ж так називається твір? (бо євшан-зілля нагадало юнаку про рідний край)
- Отже, недаремно М.Вороний так назвав свій твір.
- А чому ж саме полинові судилося навертати людську душу та розум до рідної землі? Мабуть,тому, що лише душевні страждання та гіркота життя навертають людину до отчого дому-до батьків.
- Підсумовуючи вище сказане, давайте скажемо, то про що ж твір?Яка його тема?(Діти кажуть: розповідь про перебування у В Мономаха ханського сина,який потрапив в полон та повернення юнака додому на батьківщину за допомогою євшан-зілля).
- Давайте тему запишемо до зошитів.
4. Прослуховування пісні «Євшан-зілля» у виконанні гурту «Транс-формер».
Бесіда
- Які ваші враження від прослуханого?
- Що ви бачили,прослуховуючи цю пісню?
5. Робота з текстом.
5.1 Словникова робота (пояснення незрозумілих у тексті слів)
- Діти,ви всі прочитали твір. Чи всі слова вам зрозумілі з тексту твору?Ви працювали вдома з незрозумілими словами і по можливості повинні були зясувати значення цих слів.(Діти по черзі зачитують незрозумілі слова і їх пояснення).
Хан-половецький князь.
Ясир-військова здобич, полонені люди.
Гудець-співець,віщун.
Перун-язичницький бог-громовержець.
Сірома – бідолаха.
Бадилля –сухі гілочки.
Шатер-намет
Байрак-яр,порослий лісом.
5.2 «Порушена послідовність» (прочитати та скласти уривки з тексту у правильній послідовності).
Бесіда
- Я впевнена, що ви уважно читали твір. Скажіть, з скількох частин
складається наш твір?(Три: зачин, основна частина, ).
- У якій частині переважає розповідь про події(2),а в яких роздуми та переживання , сподівання ліричного героя(1,3).
- У кожного на парті лежать уривки з тексту, ви повинні встановити
правильну послідовність і зачитати).
1. Жив у Києві, в неволі
Ханський син, малий хлопчина,-
Половецького б то хана
Найулюблена дитина.
2. Мономах, князь Володимир
Взяв його підчас походу…
3. Час минав, і став помалу
Рідний степ він забувати.
4. Та не так жилося хану
Без коханої дитини…
Зажурився, засмутився…
Вдень не їсть, а посеред ночі
Плаче бідний та зітхає,
Сну не знають його очі.
5. Кличе він судця до себе.
6. І пішов судець вдорогу…
І почав казати стиха…
7. Не вражають, бо забув вже
Він і батька, і родину.
8. І судець по струнах вдарив!..
Загула невпинно пісня!
9. Але спів цей ніжний, любий,
Ані перший, сильний, дужий,
Не вразив юнацьке серце…
10. Але ні! Ще є надія…
11. І з грудей своїх знімає
Той євшан, чарівне зілля…
І понюхать юнакові подає оте бадилля.
12. Затремтів, очима блиснув
І зірвавсь на рівні ноги.
13. Вони обоє…
В рідний степ, украй веселий
Простували, поспішали…
Бесіда після завдання.
- А чому саме понюхавши зілля,а не побачивши ,наприклад, хлопець ніби пробудився від сну? Зараз юний біолог нам розповість чому.
Дитина зачитує повідомлення(Запах-властивість предметів, речовин діяти
на органи нюху; те, що сприймається органами нюху. Запах має особливий
вплив на підсвідомість людини. Одні запахи заспокоюють, інші-бадьорять,
ще інші – викликають агресію.Н-д, запах бензину викликає агресію, а запах
свіжого хліба може нагадати рідний дім, близьких людей ).
- То що ж допомогло згадати рідний край?(євшан-зілля)
5.3 Проблемне завдання. Робота з епіграфом до твору.
Вчитель.
- Прочитайте в підручнику епіграф до твору. Як ви думаєте, чому автор взяв до свого твору епіграфом слова з давнього літопису? (бо це наше історичне минуле, яке каже нам, що автор був справжнім патріотом)
- Знайдіть у тексті рядки, співзвучні епіграфу- с.39 знизу
(Краще в ріднім краї милім
Полягти кістьми, сконати,
Ніж в землі чужій, ворожій
В славі й шані пробувати!)
- Наш епіграф співзвучний з цими рядками, бо…Давайте подумаємо, чому нас навчає цей твір? (бо в епіграфі відбито головну думку твору- вірність рідній землі чи треба бути патріотом, чи необхідно гарно ставитись до інших народів,чи батьківський край-найкращий)
- Записуємо до зошитів головну думку твору.
5.4 Робота в групах.
- На картках написані завдання і ви повинні дати на них відповіді.Уважно читайте і працюйте 5 хв. Але спершу призначаємо керівників груп, хранителів часу та доповідачів:
І-
ІІ-
ІІІ-
ІV
Завдання для груп.
І. Дайте відповідь на запитання: «Українці, збайдужілі до рідного
краю, можуть ще повернутися до рідних домівок? ».
Підтвердити рядками з твору ставлення автора до цієї проблеми.
Що може бути євшаном для українців?
(Можуть. Я думаю,що у них завжди буде час опам’ятатися і повернутися додому, до батьків.Бо тільки батьки завжди приймуть нас, щоб з нами не сталося, і тільки Батьківщина,рідна домівка ніколи не відцураються від людини,яка зробила щось не правильно.
«І воно живить надію.
Певну віру в ідеали
Тим, котрі вже край свій рідний
Зацурали,занедбали») с. 37- 4 стовпчик
А євшаном для людей,які забули про свій рідний край може бути: любити і цінувати батьків,поважати мову, культуру).
ІІ. Ханський син став «за рідні уважати» чужий край і його звичаї.
Підтвердити це твердження рядками з твору. Чи можемо ми за це
засуджувати його? Як би ви вчинили на його місці?
(Оточив його почотом
І розкошами догідно-
І жилось тому хлопяті
І безпечно і вигідно) с.37
(Я вважаю,що не маємо ми права засуджувати людину, якщо вона виправилася і стала на правильний шлях. Так , юнак забуває свій край, землю,батьків,які його чекають,але це ,на мою думку, нормально, бо людина,коли живе в розкоші і ні за що не піклується, то вона починає до такого добра швидко звикати.. І наш юнак, коли йому випала можливість повернутися на свою Батьківщину, то він цією можливістю скористався. Я якби опинилася б на його місці ніколи б не забула своє рідне село, свою маму, АЛЕ якби вже так і сталося, що забула, то при нагоді обов’язково втікала б додому-туди, де мене завжди ждуть).
ІІІ. Відтворити ланцюжок, за яким відбувається повернення
ханського сина додому. (слово гудця-струни грають-колискова пісня-євшан-зілля)
ІV. Визначити зв'язок давноминулих подій,описаних у поемі, із сучасністю. Довести актуальність твору для сьогочасної України. Підтвердити рядками з твору.
(На жаль, багато українців не живуть у себе на батьківщині, забули рідний край, мову; перестали бути патріотами, вони нічого не хочуть зробити для рідного краю й свого народу. Декому з них довелося виїхати за кордон через нестачу грошей. Але найстрашніше те, що ці люди не поважають свій народ ,мову. А патріоти я так думаю ,що повинні думають над тим,
Де ж того євшану взяти, Того зілля-привороту,
Що на певний шлях направить, — Шлях у край свій повороту?)
6 . Озвучення зробленого та оцінка діяльності членів груп (діти виставляють
оцінку за роботу в групах на картках).
7. Сенкан до слова воля
1 рядок -1 іменник(поняття, предмет) воля
2 рядок – 2 прикметники-ознаки безмежна, щира, весела,горда
3 рядок – 3 дієслова(як предмет діє) дає сили,окрилює,підіймає,
4 рядок – 1 речення про цей предмет ти вільний тільки на рідній землі
5 рядок – 1 іменник-інша назва степ, рідний дім, щастя
8. Уяви себе і опиши. - Уявіть ,які картини постали перед зором ханського сина,
коли він відчув аромат євшан-зілля? Уявіть себе на його місці. Що ви
відчуваєте?Щоб ви зробили б, будучи на його місці?
8. «Кубування» (на гранях куба написані запитання, на які відповідають
учні,кидаючи його).
· Який життєвий урок ви засвоїли, опрацювавши цей твір?
· Яка основна думка твору?
· Чи потрібне євшан-зілля українцям нині?
· Щоб ви порадили б тим, хто відцурався від своєї землі, забув про неї?
· Які рослинні символи України ви ще знаєте?
· Символом чого є євшан-зілля?
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Бесіда
- Діти , нині багато українців виїжджають на чужину. Причин для цього,напевно, у них є багато. Але, я впевнена, що з тугою вони згадують калину, що росте на їхньому дворі, соняшник, що чекає біля батьківської хати, барвінок, що стелиться під ноги, вербу…м’яту…чорнобривці…
- А якою буде наша Україна залежить і від вас, хоч ви іще малі.
2. Рефлексія почуттів.
Незакінчене речення: «Твір змусив мене задуматись над тим,що…»,
«Для себе я зрозумів(ла)….».
3. Самооцінка діяльності на уроці.
Закінчити речення: «Я сьогодні молодець, бо…».
4. Обговорення цілей уроку (досягнуті всі чи ні).
VІ. Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне. Підготуватися до характеристики образу юнака-
половця.
Обов’язкове на вибір. 1. Написати есе на тему «Що могло б стати євшаном
повернення для сучасних українців?» 2. Написати можливе продовження
твору.
За бажанням. Намалювати ілюстрації до твору.
Коментарі
Дописати коментар